Nakupovat a platit on-line je tááák pohodlné. Je to ale i bezpečné?

Pohodlně si vyberete zboží. Žádný stres. V klidu si přečtete recenze a porovnáte svůj výběr s jinými podobnými produkty. Teprve tehdy, až jste si svým výběrem jistí (klidně ve dvě ráno), zaplatíte. Žádné fronty, žádné otravné pohledy prodavaček. Ne, to není obchod v budoucnosti, ale nakupování na internetu už dnes. Stačí zasednout ke kompu a mít připravenou platební kartu. Jenomže…

Nejsem konzervativní a nakupování on-line mi vyhovuje. Samozřejmě ne u všeho. Jsou věci, které si prostě potřebuji osahat a vyzkoušet, než je koupím. A ne, nejsem příznivcem objednávání, vracení zboží a výměn on-line. To je pro mě příliš dlouhé a komplikované. Na druhou stranu absolutně nesnáším obchody plné lidí, chybějící zboží, která zrovna nutně potřebuji a neustále dotazy typu “mohu vám nějak poradit, už jste si vybrala (konečně)” apod. Navíc ne vždy mám náladu někam chodit. Třeba právě do obchodu.

Když takhle občas platím on-line a říkám si, jak je to skvělé, přepadnou mě zároveň značně zneklidňující myšlenky. Obzvláště jedná-li se o dražší zboží. Co když to zaplatím a zboží mi nepřijde? A nakonec nebudu mít ani vytouženou věc, na kterou jsem se fakt těšila, ani peníze. To mě vážně děsí. Není lepší zaplatit na dobírku? Ale to budu muset peníze vyzvednout předem. A hlavně na to nesmím zapomenout! No prostě, nakonec to zaplatím on-line a modlím se, aby všechno proběhlo v pořádku.

A tak jsem si nastudovala, jak platit on-line, aby mě žádný šmejd a podvodník neobral. Všechno má totiž svoje pravidla.

Je krásné, když obchody chodí za vámi 🙂

Obavy z plateb on-line jsou “prý” zbytečné

Objednat na internetu už lze cokoliv. Z vlastního gauče si můžete vybrat, objednat a zaplatit vybavení do celého bytu, ale i pár rohlíku a šunku k snídani. Nebo nákup potravin na celý týden. Co takhle oblečení na lyže a vybavení na lyže k tomu? Dnes už vlastně nemusíte udělat krok navíc. Zdá se, že tento způsob pohodlného nakupování vyhovuje více lidem. Mnohé statistiky (bohužel netuším, jak přesné) uvádí, že 90 % populace využívající internet, tímto způsobem nakupuje. Virtuálními nákupy údajně protoče přes 40 miliard korun.

Už jenom proto by mělo být nakupování a především placení on-line sakra bezpečné. Protože naštvat miliony lidí tím, že přijdou o peníze, není nikdy dobrá věc. Na druhou stranu i přes veškerou snahu si podvodníci a zloději vždycky najdou cestičku, jak okrást slušné a poctivé lidi. Proto bychom neměli zapomínat, že na krku máme vlastní hlavu. Umění ji používat by mělo patřit mezi základní lidské dovednosti. To je totiž jeden ze základních způsobů, jak se nenechat okrást.

Nebojte se čas od čas zapnout mozek 😉

3 pravidla, jak platit platebními kartami bez ztráty

Abychom se v tom zbytečně nebabrali, dali jsme do kupy tři základní pravidla. Ty dodržujte za každou cenu, ať vybíráte zboží za pár korun nebo za tisíce. Pamatujte, že podvodníci budou útočit na vaše nejnižší pudy a nabídnou vám něco, co se odmítá opravdu těžko. Třeba naprosto úžasnou slevu, kterou vám nikdo jiný nenabídne. Kromě zloděje. Ten vám slevu totiž nabídne velice rád s představou, že nakonec shrábne všechno 😉

PRAVIDLO PRVNÍ: VYBÍRÁME OBCHODNÍKA ZN. POUZE OVĚŘENÉ

Zde to všechno začíná – buď úspěšný obchod nebo začátek jedné životní chyby. Když vejdete do neznámého kamenného obchodu, není to takové riziko. Prostě si vezmete zboží a zaplatíte jej u kasy. Na internetu je však volba obchodníka mnohem důležitější. Tedy pokud chcete za své peníze zboží opravdu obdržet.

Nejlépe uděláte, budete-li nakupovat u známých, zavedených a renomovaných internetových obchodníků, kde riziko podvodu nehrozí. Pokud obchodníka nebo e-shop tak dobře neznáte, zasurfujte si trochu. Čerpejte z webových stránek obchodníka. Čím jsou stručnější nebo chybí úplně, tím to zavání něčím nelegálním. Hledejte také recenze a zkušenosti jiných zákazníků. Hodně pomůže, je-li e-shop členem Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

PRAVIDLO DRUHÉ: HTTPS:// ANEB POSKYTUJTE DATA BEZPEČNĚ

Při pohledu na webovou stránku platební brány směrujte svůj pohled do adresního řádku. Ta musí začínat (nikdy ne měla by začínat) https://, což označujte bezpečnou šifrovanou komunikaci. Obchodníkovi dorazí vaše dat v zabezpečené podobě, takže se nemusíte obávat jejich zneužití.

Pokud by však platební brána měla na začátku pouze http://, znamená to, že půjde o nezabezpečený přenos dat. To by mohla být velká chyba.

Dalším poznávacím znamením každého poctivého obchodníka je malý zelený zámeček úplně na začátku. Ten znamená, že šifrování komunikace zajišťuje SSL certifikát. Opakem je symbol otevřeného červeného zámečku. V takovém případě nesmíte pustit ani chlup!

PRAVIDLO TŘETÍ: 3D SECURE – NEJVYŠŠÍ ZABEZPEČENÍ ON-LINE PLATEB

Je lepší udělat jeden krok navíc, než přijít o peníze. 3D Secure je přesně takovým krokem. Dnes už je to standard při placení, ale nemusí tomu tak jít. Jedná se vlastně o potvrzení platby dalším kódem, který vám přijde na uvedené telefonní číslo formou SMS zprávy. Ten vložíte a můžete si býti jistí, že vaše data jsou v bezpečí. Nezapomeňte si ale nejprve službu aktivovat.

To, že e-shop 3D Secure systém využívá poznáte tak, že na jeho stránkách najdete logo MasterCard SecureCode nebo Verified by VISA. Pokud tomu tak není, existuje možnost potvrzení platby SMS heslem. Tento způsob je ale méně bezpečný.

Než potvrdíte platbu, ujistěte se, že je vše opravdu bezpečné. Hodně štěstí při nákupech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *