Na hory nebo k moři. Cestovní pojištění se vám hodí všude. Teda pokud máte pud sebezáchovy. Lépe řečeno pud záchovy nezáporného zůstatku na bankovním účtu.
Cestovní pojištění mám osobně docela rád. Je levné, snadno to objednáte, a pokud pojištění musíte využít, ušetří vám SPOUSTU peněz. Především jestli se nacházíte ve státě, kde se platí Eurem. V takových Alpách vás může vyhlídkový let vrtulníkem ze sjezdovky do nejbližší nemocnice stát až 100 000 Kč. A toto prostě z vlastního platit nechcete. Já aspoň nechci.
„-Kámo, ten účet za pobyt v hospicu není zas tak moc. Pár stovek, jak u nás
-kráttřicet
-Co?
-To je v Eurech, ne v korunách. Krát třicet.
-jo, aha no..“
Právě proto si před výletem do zahraničí sjednávám cestovní pojištění. Určitě byste si měli jeho sjednání rozmyslet i vy. A to nemusíte jet zrovna na klasickou dovolenou k moři nebo lyžovat. Stačí, když jedete za písničkou na hudební festival do Rakouska, zkuste se zeptat, jestli vás někdo pojistí.
Dobře, pokud o víkendu jedete navštívit babičku v Krakově, tak asi nemusíte, ale jinak ano.
Rozsah cestovního pojištění
Každá pojišťovna má již předpřipravené balíčky. To znamená, že stačí jen říci: „Jedu se na týden válet do Chorvatska“ a pojišťovna už vám ihned předloží upravenou nabídku. S pojištěním by se pak dál mělo jít nějakým způsobem hýbat. Rád se osobně ptám na pojištění odpovědnosti. Jestli tam je a jaký je limit. Způsobit někomu úraz s delším pobytem v nemocnici, to je jak malá hypotéka. Jen bez toho bydlení.
Pokud jste aktivnější typ. Hodí se připojištění rizikových aktivit/sportů. Jestli si při windsurfingu zlomíte obě nohy a sedm žeber, těžko to pak ukecáte, že jste uklouzli na molu.
Sjednání cestovního pojištění
Jak jsem psal na začátku, na cestovním pojištění mám rád především rychlost sjednání a také cenu. Stojí vás to doslova jak poplatky za dvě hodiny jízdy po italské dálnici. Což je oproti celkové ceně dovolené plivanec do moře. A jak to tedy sjednat:
Na pobočce – Tradiční cesta k cestovnímu pojištění vede přes okénko úředníka. Naštěstí jsou paní za sklem zaměstnanci pojišťovny a ne ve státním sektoru, takže jsou i docela milé a vše vyřídíte opravdu za pár minut. Víc času doslova strávíte hledáním místa na zaparkování než sjednáním cestovního pojištění.
Online – Zřejmě nejpohodlnější způsob jak objednat cestovní pojištění. A často taky nejlevnější. Některé pojišťovny totiž nabízí při online žádosti slevu. Navíc se to dá vyřídit i večer před odjezdem nebo dokonce v den odjezdu.
„-Stále mám pocit, že jsme na něco zapomněli.
-Na Kevina?
-Ne Kevin je tady, ale pojištění nejsme.“
Někdy to jde i jinak. Pokud si dovolujete na dovolenou s cestovkou, často to vyřídí za vás. Někdy taky získáte cestovní pojištění k jinému finančnímu produktu. Dost často je to ke kreditní kartě například. Což je překvapivě logické, protože když platíte v zahraničí kartou, vždy získáte nejvýhodnější kurz. A navíc k tomu získáte cestovní pojištění.