Kdo by se netěšil na letní dovolenou? Na pár dní konečně vybočit z každodenního stereotypu. Nevstávat do práce. Nechodit brzy spát, abyste ráno do práce vůbec vstali. Nevodit děti do školky. Nevařit. Neuklízet. Zato trávit den po dni poleháváním na pláži, procházením se po městech nebo zdoláváním kilometrů pěšky či na kole. Krásné a pohodové dovolenkové dny však může (a samozřejmě nemusí) velmi rychle pokazit úraz. A proto doslova – bez cestovního pojištění ani ránu!
Ne, opravdu nepatřím mezi skryté prodejce pojištění. V žádném případě si nemyslím, že je nutné mít pojištěné všechno ve svém životě, a že platby za různé druhy pojištění by měly tvořit podstatnou část mých výdajů. Cestovní pojištění však považuji za důležité stejně jako plavky, pohorky, nepromokavou bundu a dostatečnou finanční zásobu. Proč?
Hodně víkendů a v létě téměř celé tři týdny v kuse trávím v zahraničí. Nejvíce času v evropských horách, méně u jezer či moře. Ráda se však procházím i po zajímavých městech, kde relaxuji mezi jednotlivými výstupy do vyšších výšek. Jsem si tedy velmi dobře vědoma nebezpečí, která mi hrozí. To však neplatí pouze pro pobyt v horách. Nebezpečí úrazu či nemoci prostě hrozí všude. Lepší je být připraven.
Za cestovní pojištění utrácet nebudeme
Celých 5 % českých turistů a cestovatelů si při cestě do zahraničí nesjedná žádné cestovní pojištění. Ať už úmyslně nebo na to prostě zapomenou. Další 14 % se spoléhá na cestovní pojištění, které bývá součástí platebních karet. Upřímně? Jsem ráda, že nepatřím ani do jedné skupiny. Také mě těší, že podstatná většina Čechů na cestovní pojištění nezapomíná.
Já osobně jsem cestovní pojištění dosud využít nemusela a jsem tomu velmi ráda. Velmi často však čtu o tragických případech, ke kterým dochází na běžných letních dovolených rok co rok. Spousta lidí však vyráží na dovolenou s upřímným nadšením a nepřipouští si, že by jim zrovna jejich dovolenou mělo cokoliv překazit. Také já jsem nadšená a natěšená, ale zachovám si chladný rozum a na cesty se dobře připravím. Jelikož se pohybuji především ve vysokohorském prostředí, má sjednané odpovídající cestovní pojištění. A co vy? Umíte si cestovní pojištění vybrat správně?
Jeden milion musí stačit, dva vyjdou dráž
To, že jste si uzavřeli cestovní pojištění, ještě není žádné výhra. Nestačí vyplnit požadované údaje a zaplatit co možná nejnižší částku za pojištění. Důležité je také vědět, jaké cestovní pojištění jste si vůbec sjednali? Víte, jak vysoké pojistné limity máte? Jste pojištění na všechny aktivity, který se plánujete věnovat? A znáte výluky, na které se vaše pojištění nevztahuje? Pokud si na tyto otázky dokážete odpovědět a s odpověďmi jste spokojeni, pak vám gratuluji k úspěšné volbě cestovní pojištění. Pokud s odpověďmi váháte, je na čase se na cestovní pojištění podívat blíže.
Pojistné limity jsou opravdu ale opravdu velmi důležité a jejich podceňování není nikdy dobré. Pokud se vám stane úraz a náklady na jeho léčbu přesáhnou sjednaný pojistný limit, zbytek si budete muset doplatit ze svého. V zahraničí je zdravotní péče několikanásobně dražší než u nás, a ani jeden či dva miliony nemusí stačit. Důležité jsou také dílčí pojistné limity například za stomatologická ošetření. Nemile vás mohou překvapit také vysoké částky za spoluúčast.
Nezanedbatelnou roli hrají také výluky, které často tvoří dlouhý seznam. Nejčastěji jsou si lidé vědomi faktu, že jim pojišťovna nezaplatí ani korunu, pokud k úrazu dojde pod vlivem alkoholu či jiných omamných a návykových látek. To ale zdaleka není vše. Mezi výlukami najdeme různé druhy sportů (tzv. rizikové či adrenalinové sporty), páchání přestupků či výtržností či výdaje spojené s pohlavně přenosnými, psychickými či psychiatrickými nemocemi.
Potápění není „běžný“ sport
Podívejme se na rizikové či adrenalinové sporty, které tvoří podstatnou část seznamu výluk. Pokud si myslíte, že se pojištění vztahuje na vše, co na dovolené podniknete, hodně se mýlíte. Běžné cestovní pojištění se totiž vztahuje pouze na rekreační sporty, případně rozlišuje různé obtížností.
Vyrazíte-li například na nenáročnou procházku do hor, takové pojištění vám bohatě postačí. Pokud však zvolíte výstup do vyšší nadmořské výšky nebo si budete chtít vyzkoušet stále oblíbenější ferraty, budete potřebovat připojištění adrenalinových sportů. To samé platí pro potápění, jízdu na kanoi či kajaku a všechny další méně či více rizikové sporty.
Některé sporty dokonce nelze pojistit vůbec nebo vyžadují speciální a velmi drahé pojištění, které nabízejí pouze některé pojišťovny.
Ne vždy slůvko „promiň“ stačí
Pro tentokrát jste si dali práci. Pečlivě jste odhadli pojistné limity a nezapomněli jste ani na připojištění adrenalinových a případně extrémních sportů. Co kdybyste se rozhodli skočit padákem, letět balónem či vystoupat na některých z nejvyšších evropských vrcholů? Člověk přece nikdy neví, kam jej “osud” dovede. Jenomže škodu nemusíte způsobit pouze sobě samému, ale také druhým – na jejich zdraví či majetku. Právě pro tyto případy je důležité pojištění odpovědnosti.
Nemusí přitom jít o nic tragického. Tedy, jak se to v konečném důsledku vezme. Stačí projít přeplněným tržištěm a rozbít zboží, upustit cizí fotoaparát (určitě i za vámi přišel někdy někdo s prosbou “vyfoťte nás, prosím”) nebo něco podobné. Právě pro tyto a samozřejmě i horší případy je určené pojištění odpovědnosti. Také zde nezapomínejte na odpovídající pojistné limity!